Sohbet Girişi
FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Scottish Fold Hakkında Her Şey

Scottish Fold Hakkında Her Şey

Tüm kedi ve köpek tabii ki çok güzel ve özeldir ancak birçok hayvan severin kedi ve köpek türlerinde favori ırkları vardır. Kimi uzun tüylü kedilerden hoşlanırken kimi tekircidir; kimi uzun kulak köpeklere bayılırken kimi için büyük ırklar vazgeçilmezdir. İşte bu sayısız tür arasında Scottish Fold; hemen herkesin dikkatini çekmeyi başarmış, hakkında en çok araştırma yapılan kedi ırklarından biridir. Eğer siz de bu kedi cinsinin hayranlarından biriyseniz, bu içeriğimiz sizin için! Scottish Fold hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Scottish Fold Kedi Irkı Tarihçesi

Oldukça karakterize bir görünüme sahip olan Scottish Fold, diğer kedi türlerine kıyasla daha yeni bir tarihçeye sahip diyebiliriz. İlk kez 1961 yılında İskoç çiftçi William Ross tarafından keşfedilen bu cins, yalnızca çeyrek asırdan biraz fazla bir geçmişe sahiptir.

 

Keşfedilme hikayesi de kendisi kadar sevimlidir. William Ross, komşusunun çiftliğinde Suzie isimli kulakları içe doğru kıvrık ilginç bir kedi görür. Suzie’yi gördüğü an onun diğer kedilerden daha farklı olduğunu anlamış, anne ve babasını bulma arayışına geçmiştir. William Ross, uzun süreli bir arayışın ardından Suzie’nin annesini bulur ancak hayal kırıklığına uğrar. Çünkü annesinin kulakları normaldir. Babasını ise bir türlü bulamaz. William’ın umutları tükenmişken Suzie, tam bir yıl sonra kendisiyle tamamen aynı özellikleri taşıyan iki kedi yavrusu doğurur. William hemen bunlardan birini sahiplenir. Daha sonra bu özel kedi türünü daha fazla kişiye ulaştırmak amacıyla safkanlarla çiftleştirerek çoğalmalarını sağlar. Böylece Scottish Fold’un günümüze kadar uzanan dünyanın en popüler kedi türlerinden biri olma macerası başlar.

Scottish Fold Özellikleri

Scottish Fold kedi türü genel olarak akıllı, uslu, sakin, uysal ve cana yakın bir yapıya sahiptir. Tüy yapısı sık ve kısa tüylerden oluşur. Kendisini diğer kedi türlerinden ayıran en önemli özelliği kulak yapısının içe doğru kıvrık olmasıdır. Bu durum aslında bir genetik mutasyon sonucu ortaya çıkmıştır. Gövde yapısı orta iriliktedir; çok büyük veya çok küçük bir kedi sayılmaz. Kuyruk yapısı kısa ve incedir. Ortalama kilosu 4-6 kg arasındadır.

Oldukça sakin, akıllı ve ev için uygun bir karaktere sahiplerdir. Çocuklarla çok iyi geçinebildikleri için çocuklu aileler tarafından daha sık tercih edilir. Oyuncu bir türdür ve oyun oynama isteğinizi asla geri çevirmez. Yalnızca oyun oynayacakları insanları kendileri seçerler.

Bu sıra dışı ırk; kolay eğitilebilir, zeki ve uyumlu bir türdür. Diğer kedi türlerinin aksine yabancılara karşı bölgeci ve saldırgan yaklaşmazlar. Çok enerjik bir kedi türü olmadığı için bir süre onunla oynayıp yormak geceyi uyuyarak geçirmesine yardımcı olacaktır.

Scottish Fold Kedi Türünün Bakımı

 

Scottish Fold türü kedilerin bakımı diğer kedi türlerine göre oldukça kolaydır. Özel bir mide rahatsızlıkları veya fiziksel sıkıntısı bulunmadığı için özel diyet programlarına ihtiyaç duymadan standart mamalar ile beslemek mümkündür. Tüy yapısı sık ve kısadır; bu nedenle çok fazla deri hassasiyeti göstermezler. Ancak yılın belli dönemlerinde, özellikle ilkbahar döneminde tüy değişimi gösterirken özel mama, diyet veya damlalar kullanmak faydalı olacaktır.

Kedi beslenmesi konusunda daha fazla bilgi elde etmek için Kedi Maması Seçimi ve Kedi Beslenme Önerileri başlıklı blog yazımıza göz atabilirsiniz.

Scottish Fold Kedi Çiftleştirme

Bu ırka sahip kediler kendi türünden bir kediyle çiftleştirilemez çünkü iki kıvrık kulak geni taşıyan kedinin çiftleştirilmesi sonucunda doğacak olan yavruların genetik bozukluk ve hastalıklara sahip olma olasılığı çok yüksektir. Günümüzde bu tür kedilerin aynı cins kıvrık kulaklı kedilerle çiftleştirilmesi bazı ülkelerde kanunen yasaklanmıştır.

Bu nedenle Scottish Fold türü kediler kendilerine oldukça benzeyen ama düz kulaklara sahip olan British Shorthair kedi türüyle çiftleştirilir. Doğacak olan yavruların yarısı düz kulaklı olurken, diğer yarısı kıvrık kulaklı olur.

Scottish Fold Beslenme Düzeni

Her kedi türü için olduğu gibi Scottish Fold yavru ve yetişkin çağdakiler için de farklı beslenme düzeni söz konusudur. Gelişme çağında olan yavruların yiyecekleri mamalar, besin değerleri bakımından daha zengin olmalı ve yavruların büyümelerini destekleyici içeriklere sahip olmalıdır. Yetişkin Scottish Fold’lar ise bu ırka özel üretilmiş kedi mamalarıyla beslenebilirler. Böylece ırkın diğer kedi cinslerinden farklı olarak ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve benzeri besin maddelerini tüketmeleri mümkün hale gelir.

Scottish Fold Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Scottish Fold Kediler Sağır mı?

Genel olarak Scottish Fold kedilerin sağır olduğuna dair yaygın bir inanış vardır. Ancak bu ırka özel bir sağırlık durumu söz konusu değildir. Bazı beyaz Scottish Fold’ların sağır olduğun veya ağır işittiğine rastlayabilirsiniz, bu gayet doğaldır. Sanılanın aksine bu ırkından ya da genetik kodlarından gelen bir durum değil, tüm beyaz tüylü kedilerde görülen ortak bir durumdur. Yani aslında sağırlık durumu ırkından değil, kedilerin beyaz tüylü oluşundan kaynaklanır.

Scottish Fold Ne Kadar Yaşar?

Scottish Fold türü kedilerin sağlıklı koşullarda büyüyüp gelişmesi şartı ile 12-17 yıl civarı yaşadığı tespit edilmiştir. Bu kediler kulaklarındaki genetik mutasyon nedeniyle bazı hastalıklara daha yatkındır. Bu nedenle yaşam süreleri koşullara bağlı olarak azalabilir.

Eğer dünyanın en yaşlı kedisinin hikayesini merak ediyorsanız Dünyanın En Yaşlı Kedisi Rubble başlıklı blog yazımıza göz atabilirsiniz

Scottish Fold Yıkanır mı?

Sudan ve yıkanmaktan pek hoşlanmayan Scottish Fold, diğer tüm kediler gibi kendi kendilerini temizleyebilirler. Bu nedenle yıkanmaya da ihtiyaç duymazlar. Ancak bazı ekstrem kirlenme durumlarında yıkamak gerekiyorsa ılık su ile ve herhangi bir kimyasal madde kullanılmadan yıkanabilir. Önemli olan bundan sonraki aşamadır. Kediler ıslaklığa duyarlı, hastalanmaya meyilli hassas canlılar oldukları için tüylerinin hızla kurulanması oldukça önemlidir.

admin 490
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odalarımız +18 yaş kullanıcılar için uygundur. 18 yaş altı kullanıcıların girmesi yasaktır!
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı Sohbet - Canli sohbetler - Sohbet siteleri - Sohbet odaları - Sohbet Chat