Sohbet Girişi
FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Iphone 14’ün Bilmediğiniz 14 Gizli Özelliği

Iphone 14’ün Bilmediğiniz 14 Gizli Özelliği

Yeni iPhone gerçek bir başyapıt. O kadar gelişmiş fonksiyonlara sahip ki belki de gözden kaçırmışsınızdır. iPhone kullanıcıları, telefonda bazı kişiler için pek açık olmayan özel gizli özelliklerden yararlanabilir. Burada kaçırdığınız 14 harika iPhone özelliğini paylaşıyoruz!

Yazmayı Geri Almak İçin Sallayın

IPhone 14 , yazmayı geri almak için cihazınızı sallamanıza olanak tanır. Klavyeden rahatsız olanlar ve hatalardan kurtulmak isteyenler için bu harika bir özellik. Bazı insanlar için telefonlarında yazarken oldukça sinir bozucu olabilir, ancak iPhone, Yazmayı Geri Almak İçin Salla gibi bazı harika özellikler sunarak bu durumu onlar için kolaylaştırdı. Metin mesajlarınızdaki, e-postalarınızdaki veya sosyal medya gönderilerindeki hataları hızlı bir şekilde düzeltmek için iPhone’unuzda Yazmayı Geri Almak İçin Salla’yı kullanabilirsiniz. Telefonunuzu sallamanız yeterlidir ve tüm harfler tekrar görünür, böylece hiçbirini ekrandan kaldırmanıza gerek kalmadan kolayca düzeltebilirsiniz.

Ses Tuşları ile Selfie Çekin

iPhone’unuzla selfie çekmek için ses düğmelerini kullanabilirsiniz. Bu, fotoğrafınızı sosyal medyada paylaşmanın harika bir yoludur.

  1. iPhone’unuzda Kamera uygulamasını açın ve odaklanmak için ekrana dokunun.
  2. Bir çıt sesi duyana ve ekranınızın altında siyah bir kare görünene kadar ses düğmelerinden birini basılı tutun.
  3. Ekranda flaş simgesi göründüğünde düğmelerden birinin ortasına basarak bir fotoğraf çekin (aşağıya bakın).

Kilit Ekranında Ayrı Bildirimler

Tüm uygulama bildirimlerinizi tek bir yerde görmek için Bildirim Merkezi’ni kullanabilirsiniz. Peki ya farklı uygulamalar için ayrı bildirimler görmek isterseniz? Bunu, farklı bildirim grupları oluşturarak bir iPhone’da yapabilirsiniz.

Bildirim Merkezi’ni açın ve ekranın sol alt köşesindeki Düzenle simgesine dokunun.

Grup Ekle’ye dokunun ve “Diğer”i seçin.

Grubunuz için “İş” gibi bir ad ekleyin ve bildirim almak istediğiniz uygulamayı seçin. Örneğin, iPhone’unuzla senkronize olan bir e-posta istemciniz varsa ve iPhone’unuzda e-posta almak ancak bununla ilgili herhangi bir bildirim almak istemiyorsanız, Posta veya Takvim’i seçmek yerine burada “Diğer”i seçin.

Grup eklemeyi bitirdiğinizde Bitti’ye dokunun.

Sola kaydırarak cevapsız tüm bildirimleri görün

Bir iPhone’unuz varsa ve bildirim merkezi size tüm bildirimlerinizi aynı anda gösterecek şekilde ayarlanmışsa, bazılarını kaçırmış olabilirsiniz.

iPhone’unuzdaki tüm bildirimleri görmek için ekranın altından yukarı kaydırın ve sağ üst köşedeki X işaretine dokunun. Bu, tüm bildirimleri ana ekranınızdan kaldıracak ve daha sonra görüntülemek üzere bir liste olarak kaydedecektir.

Ayrıca, kaçırdığınız bildirimlerin tam listesini tekrar almak için ekranın herhangi bir tarafından aşağı kaydırıp “Tümü”ne dokunabilirsiniz.

Belgeleri Tara

IPhone, bir belge tarayıcıyı ayarlamak için saatler harcamak istemeyen kullanıcılar için harika bir tarayıcıdır. Kullanımı kolaydır ve telefonunuzdan belge taramak için kullanılabilir.

Uygulama, Apple iPhone 3G veya sonraki modelleri, iPod touch 3. nesil veya sonraki modelleri ve tüm iPad nesilleriyle çalışır. Uygulama, belgelerin fotoğraflarını çekmenize ve ardından bunları PDF dosyalarına dönüştürmenize olanak tanır. Ayrıca bunları cihazınıza kaydetmenize veya e-posta ile göndermenize olanak tanır.

Size Ulaşmaya Çalışan Her Kişi İçin Farklı Alarm Kurabilirsiniz.

Size ulaşmaya çalışan her kişi için farklı uyarılar ayarlayabilirsiniz. Bu, personelinizin onlara tam olarak ne zaman ihtiyacınız olduğunu bilmelerini sağlamanın harika bir yoludur ve ayrıca birisinin bilgisayarınızla ilgili yardıma ihtiyacı olursa bir uyarı alırsınız.

Biri size ulaşmaya çalıştığında haberdar olmak istiyorsanız tek yapmanız gereken iPhone veya iPad’inizin Ayarlar menüsünden özelliği etkinleştirmek. Ardından, ekranınızda bir mesajın açılıp açılmayacağını seçebilecek ve aramayı kabul etmek isteyip istemediğinizi sorabileceksiniz.

Tüm Fotoğraflarınızı Çektiğiniz Konumları Takip Edebilir ve Orada Yol Tarifi Alabilirsiniz.

Fotoğraf çektiğiniz her yere yol tarifi alabilirsiniz. İster iPhone ister başka türde bir kamera kullanıyor olun, her fotoğrafın çekildiği tarihi ve saati de görebilirsiniz. Bu bilgiler, Fotoğraflar uygulamanıza otomatik olarak kaydedilir, böylece üzerinde düşünmenize gerek kalmaz.

Bir yerden başka bir yere gitmenizin ne kadar süreceğini size söylemek için Apple Maps’i de kullanabilirsiniz. Uygulama size yol tariflerini ve tahmini olarak kaç dakika süreceğini verecektir.

Uygulama ayrıca, uygulamanın kendisinden hiç ayrılmadan doğrudan kamera ekranından fotoğraflarınıza notlar veya başlıklar eklemenizi sağlayan “Hızlı İşlemler” adlı bir özelliğe sahiptir.

Uygulamaları Kullanım Sıklığına Göre Klasörlerde Düzenleyin

IPhone, insanların kullanımı için tasarlanmış bir telefondur. Dünyanın en popüler akıllı telefonlarından biridir. IPhone, kullanıcıları için harika bir telefon çünkü kullanımını kolaylaştıran ve anlaşılmasını çok kolaylaştıran birçok özelliği var.

İPhone’un sahip olduğu en iyi özelliklerden biri, klasör sistemidir. Bu sistem, uygulamaları ne sıklıkla kullanıldıklarına göre klasörler halinde düzenlemenizi sağlar. Bir uygulamayı ne kadar çok kullanırsanız, onu kitaplığınızda görmek veya tekrar indirmek isteme olasılığınız o kadar artar.

Bu özelliği kullanmanın bir yolu, favori oyunlarınız veya uygulamalarınız için klasörler oluşturmaktır. Sık oynadığınız oyunlar bir klasöre, diğerleri sık kullanılan oyunlar değilse başka klasörlere yerleştirilebilir.

Pil Ömrünüzü Neyin Tükettiğini Bulun.

Bir iPhone 14 kullanıyorsanız, pilinizi neyin tükettiğini öğrenmek için iPhone’un pil ömrü uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu, yeni bir telefonunuz varsa ve zamanla pil ömrünü takip etmek istiyorsanız gerçekten kullanışlıdır.

Yapmanız gereken ilk şey, Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri’ne giderek konum servislerini açmaktır. Bundan sonra, Pil uygulamasını açın ve sağ üst köşedeki menü düğmesine (üç dikey nokta) dokunun. Oradan, size tüm uygulamalarınızın güç kullanımı hakkında ayrıntılı bir rapor verecek olan “Pil Kullanımı” üzerine dokunun.

Sağa Ana Ekranda Hızlı Bir Kaydırmayla Hava Durumunu Ve Daha Fazlasını Görmek İçin 3d Touch’ı Kullanın.

iPhone’da, doğrudan ana ekranda hızlıca kaydırarak hava durumunu görme, yol tarifi alma ve daha fazlasını yapmanıza olanak tanıyan 3D Touch özelliği vardır. Bir kişinin telefon numarasına dokunarak kısa mesaj göndermek ve sesli arama yapmak gibi şeyler de yapabilirsiniz.

3D Touch’ı kullanmak için:

Başka bir yere basmadan önce parmağınızı ekrana bastırın.

Ekran, etkinleştirdiğinizi belirtmek için renk değiştirecektir.

Daha fazla eylem yapmak için daha fazla basın. Örneğin, üç dokunuş sizi bir önceki ekrana geri götürür.

Metin Mesajındaki Tarih ve Saati Değiştirme

Bir metin mesajındaki tarih ve saati değiştirmek için iPhone’unuzdaki Ayarlar uygulamasına gitmek isteyeceksiniz.

“Tarih ve Saat” üzerine dokunun ve ardından “Otomatik Olarak Ayarla” seçeneğini seçin. Bu, telefonunuzu bir Wi-Fi ağına bağlandığında veya hücresel verilere erişimi olduğunda tarih ve saati otomatik olarak ayarlayacak şekilde ayarlar.

Özel Titreşim Modelleri Oluşturun

iPhone’unuz için özel titreşim modelleri oluşturabilirsiniz. Bunları, gelen bir arama, kısa mesaj veya e-posta konusunda sizi uyarmak için kullanabilirsiniz. Her titreşim modelini beğeninize göre özelleştirebilirsiniz.

Bunu yapmanın birkaç yolu vardır:

  1. Ayarlar uygulamasında Sesler ve Titreşim’e gidin, ardından Özel Titreşim’i seçin.
  2. iPhone’unuzun Ana ekranındayken Ana Sayfa düğmesine art arda beş kez basın. Özel Titreşim Modelleri Oluştur seçeneğinin bulunduğu bir menü görünür. Onu seçin ve yeni bir kalıp seçmek için talimatları izleyin, ardından Şimdi Kaydet veya Daha Sonra Kaydet’e dokunarak daha sonra kullanmak üzere kaydedin.
  3. Ayarlar > Sesler ve Dokunuş > Titreşim Modelleri > Yeni Kalıp… (Düzenle’ye dokunun) > Yeni Ekle’ye dokunun… > Aşağıdaki türlerden birini veya daha fazlasını seçin: Zil Sesi, Uyarı Tonu, Sessiz Ton

Bilinmeyen Arayanları Sessize Al.

iPhone’da, telefon çalmadan çağrıları almanıza olanak tanıyan “Sessiz Mod” adı verilen yerleşik bir özellik vardır. Bir arayan size numarasını vermediyse, Bilinmeyen Arayan olarak görüntülenecektir.

Son Beş Fotoğrafınıza Hızlıca Erişin

Son beş fotoğrafınıza erişmeye çalışırken, işte başlamanız için bazı püf noktaları.

iPhone’unuzda çekilen son beş fotoğrafa hızlı bir şekilde erişmek istiyorsanız yapmanız gerekenler:

Fotoğraflar uygulamasını açın ve Albümler’e dokunun.

Son beş fotoğrafı içeren albüme dokunun.

Görüntülemek istediğiniz fotoğrafa dokunun.

Çözüm

IPhone, muhtemelen yalnızca birkaç kişinin bildiği birçok gizli özelliğe sahiptir. iPhone’unuzun kullanımı üzerinde daha iyi kontrol sahibi olabilir ve telefonunuzdaki birkaç ayarı değiştirerek telefonunuzun daha iyi performans göstermesini sağlayabilirsiniz.

admin 1254
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odalarımız +18 yaş kullanıcılar için uygundur. 18 yaş altı kullanıcıların girmesi yasaktır!
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı Sohbet - Canli sohbetler - Sohbet siteleri - Sohbet odaları - Sohbet Chat