SOHBET'E BAĞLAN

Yeni Arkadaşlıklar İçin
hayalsohbet.net

Türkiye'nin en farklı
sohbet odaları ile
yeni arkadaşlıklara.

Sanal sohbet odaları

Sosyal Ağlar!

Sanal aşkta gerçek bir insanla ilgilen
– Günümüzde, insanlar arasındaki iletişim gittikçe daha fazla Internet’e aktarıldığında, gittikçe daha fazla tanıdık değil, aynı zamanda (yazışma yoluyla eski dostluklara benzer) arkadaşlıklar ve hatta duyguların ortaya çıkması da vardır. Sanal aşk diyoruz. Sanal ilişkilerde, temel ve anlaşılabilir bir artı vardır – bu hız, zaman tasarrufu. Ve epeyce eksileri.

İnsanların neden bu tanıdıklara, körü körüne gittikleri ile başlayalım. Gerçekte iletişim eksikliği ve tanıdıklar bu davranışın ana nedeni olarak adlandırılabilir mi? Veya sanal ilişkilere giren insanların kendi özel ihtiyaçları, zayıflıkları var mı?

– İnsanları sanal ilişkilere, sanal sevgiye iten nedir? Sıradan aşk için olanla aynı. Ama sadece aşk, ortaya çıkıyor, farklı türlerden. Gerçek aşk duygularının nesnesine “iyi yapma” gereğidir. Bunu anladıktan sonra, ilişkilerimizde varlığı ve karşıt hissi kolayca görebiliriz – bunlar kendimiz iyi hissetmek için ihtiyaçlar. Yani, haz vermeme değil onu alma ihtiyacı. Bu ihtiyaç, hayatta gerçekten bir şey eksik olan bir kişi tarafından daha da artmaktadır. Bu bir tür egoistik bilinçli olarak işgal edilen tüketici konumu değil “Burada tüm insanlardan çekeceğim” – hayır. Sadece kendi iç boşluğu nedeniyle – belirli bir iç kaynağın tükenmesi nedeniyle kendini kötü hisseden bir insan budur.

– Ne tür bir kaynak?

– Bu kaynak sözde öz-kabul. Bu kendi kendine yeterlilik hissi. Bu kaynağın tükenmesiyle, “bir şey doğru değil” olduğum hissi var. “İşte o zaman yatağa gideceğim, sadece akıllıca para harcayacağım, hiçbir yere geç kalmayacağım, kimseyi hayal kırıklığına uğratmayacağım – o zaman muhtemelen geri ödenmeyi hak ediyorum, hesaba katıldım vb. Ama şimdi bu böyle değil. Şimdi, her an, her zaman delip delebilirim. Bu nedenle, bugün buradayım, “bir şeyler doğru değil” – yüksek sesle, “kötüyüm”.

Bu duygu tamamen uyarıcı değildir, çok iç karartıcıdır. Çok az insan bunu kendileri hakkında içtenlikle anlıyor ve “kötüyüm” diyor – tabii ki hayır. Bu, genellikle rahatsızlık denilen özlem, güvensizlik, kayıp, yalnızlık duyguları şeklinde yaşanır. Ve rahatsızlık ne kadar akut olursa, kendini memnun etme ihtiyacı o kadar rahat olur. Bu duygudan, bu tatminsizlikten yola çıkarak insanlar bir aşk arayışına girerler. Lovelace, Don Juan – erkeklere gelince – kadınları kolayca hesaba katmıyormuş gibi sıralarlar gibi görünebilirler. Aslında, bugün olduğum gibi beni gerçekten kabul edecek birini arıyorlar – koşulsuz kabul arıyorlar.

Sanal arama ve “sanal aşk” arasındaki gerçek alanda olanlardan farkı nedir? İnternette bunu korumak çok daha kolaydır, çünkü sanal ilişkiler çok sayıda önemli kişisel tezahürden – her türlü bağlayıcı ilişkiden – boşaltılmıştır. Yüz ifadeleri, tonlama yok …

– Eğer bir kişi kendini “kötü” olarak görürse, muhtemelen internette kendisini muhatapa “iyi” olarak sunmak daha mı kolay?

“Hayır, pek değil.” Herkes kendini kişisel iletişimde iyi olarak hayal edebilir – kendileri hakkında sadece iyi şeyler söylenir, kibarlar. Ama gerçekten bir masada, sokakta ya da bir apartman dairesinde iletişim kurmak için, bir ortak olarak internette olduğundan çok daha fazlası gerekiyor. İyi görünmeliyim, yükselişte olmalıyım, mahzun görünmemeliyim, üzgün gözler. Ancak tüm bunlar sanalda görünmez – bu nedenle daha az risk vardır. Cesur bir şey yazarsam – son çare olarak bana cevap vermezler, ya da bir şeylere cevap verirler, ama bana bağırmazlar, yüzüne tokat atmayacaklar, beni skandalın kahramanı yapmayacaklar.

– Böyle bir insan tam olarak neden korkar?

– Kınamaktan korkuyor. Ona açık bir yanlışlık göstereceğinden korkuyor. Dahası – doğru bir şekilde ona işaret edeceklerinden korkuyor.

– Sanal sevenler bu ilişkilerin geliştirilmesinden korkuyor mu? Sonuçta, doğal bir gelişme onların gerçek buluşmasıdır.

– Korkuyorlar. İnsanlar sanal plandan gerçek plana geçişten korkuyorlar ve fışkırıyorlar, yazışmalarda hayal kuruyorlar, ama aynı korku nedeniyle aynı anda hayatta buluşmak için acele etmiyorlar.

Bu aslında saf bir ilaçtır. Bu narkotik bir zevk. Gerçekten kuru çalışmamasını istiyorum. Ve onunla hayatta gerçekten buluşur olmaz, ortaya çıkması için ona koşullar hakkında soracak kadar nazik olmamı beklediği ortaya çıkıyor, aksi takdirde sadece kemer altı ilişkilerden bahsettiğim için rahatsız olacak. Hepsi yorucu …

– Bu tür insanlar için bilinçaltı düzeyde bile bu ilişkilerin hangi gelişimi kabul edilebilir?

– Böyle bir narkotik sanal zevkin devamı. Bütün gün beklerler – nihayet bilgisayara koşup notu tekrar gönderebilecekleri, notu alabilecekleri veya önemli bir toplantı sırasında bir tür pornografik SMS gönderebilecekleri akşama kadar beklemeyeceklerdir. Bu iğnenin üzerinde oturuyorlar.

“Ve ne bekliyorlar – kabul etmek?”

“Hayır, hayır, hayır.” Bu bakımlardan benimsenmesi beklenmemektedir. Çünkü bu ilişkilerde hayal ettiği gerçek bir insanla değil, hayaliyle iletişim kurar.

– Peki bundan ne alıyor?

 

Etiketler: , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Yeni Tanıştığınız Bir Kızla Sohbet Etmek ve Sohbet Oluşturmak Yeni Tanıştığınız Bir Kızla Sohbet Etmek ve Sohbet Oluşturmak

Yeni tanıştığınız bir kızla anlamlı bir sohbet oluşturmak, muhtemelen üstlenebileceğiniz en zor, sinir bozucu görevler olabilir, belki de olabilir...

DEVAMI
Erkeklerle sohbet söyleşi Erkeklerle sohbet söyleşi

Erkeklerin içtenlikle tecrübeli kadınlara ihtiyacı vardır. Gelişim, erkeklerin yokluğu anlamına gelmez. Erkeklerin kadınların tam bir suç ortağına ihtiyacı var....

DEVAMI
40 yaş üstü sohbet siteleri 40 yaş üstü sohbet siteleri

40 yaşındasın üzerinde nasıl sohbet edilir Bu, iş bulmanın en önemli yoludur ve bu, çok önemli bir bilgi kaynağı olan...

DEVAMI