SOHBET'E BAĞLAN

Yeni Arkadaşlıklar İçin
hayalsohbet.net

Türkiye'nin en farklı
sohbet odaları ile
yeni arkadaşlıklara.

Mozaik yapmak

Sosyal Ağlar!

İşte West Cork’ta bir sanatçı için yeni bitirdiğim bir projenin resmi. Merkezdeki mozaik aslında biraz daha sonradan yapıldı. Oturma alanı başlangıçta merkezde ateş çukuru olacak şekilde tasarlandı, ancak daha sonra müşteri ateş çukuruna karşı karar verdi. Yine de bir tür merkezi özelliğe sahip olmak istedim, bunun yerine bir mozaiğe koymaya karar verdim.

 Merkeze yaptığım mozaiğe çok fazla tepki gösteriyorum, ayrıca okuyuculardan blogda yayınlanan bazı daha fazla DIY projesi görmek istediklerini belirten bazı geri bildirimler aldım. Bu yüzden, neden bu mozaiği nasıl yaptığımı göstermesinler diye düşündüm.

Aslında mozaik yapmak için iki farklı yol göstereceğim. Birincisi, aynı kalınlıktaki yer karolarını kullanarak daha geleneksel bir şekilde yapılmıştı ve ikinci denemede (bir deneydi), tersine bir mozaik kek yapmak gibi.  

Mozaikler yapmak nispeten kolaydır ve tüm ailenin katılımı için harika bir projedir. Bahçedeki bir verandada, bir duvarda veya bir yazlık evde mükemmel özellikler yaratırlar. İspanya’nın Barselona kentindeki Gaudi’nin Park Güell’i olan herkes mozaik sanatı ile sonsuz yaratıcı olanakları tanıyacaktır.

 

Göstereceğim ilk mozaik daha geleneksel karo mozaik. Bu mozaik türü önceden yapılabilir ve daha sonra yerine yerleştirilebilir. Bu yöntem harika çünkü bu, tüm ailenin etrafından dolaşabileceği ve yer alabileceği mutfak masasında yapılabileceği anlamına geliyor, aynı zamanda bir süre içinde tamamlanabileceği anlamına geliyor.

Bu aslında bir kaç yıldır anne babam için yaptığım bir mozaik, fayansın kısa olacağına karar verdiğimde fayans işini bitiriyordum, fayanslar nispeten ucuzdu, bu yüzden kutular birçok kırık fayansla geldi. Bu yüzden kırık kiremitleri iyi bir şekilde kullanmamaya ve bir mozaik yapamayacağınızı (ve bu süreçte kiremit deposuna bir gezi kaydetmemeyi) düşündüm.

Bu yüzden, bir şeyler verecekseniz ihtiyacınız olacak birkaç şey var!

  • Mozaiğinize sığacak kadar büyük bir kontrplak (veya benzer bir şey).
  • Mozaik çini örgü bir levha ( zanaat mağaza veya çevrimiçi)
  • Plastik sarın .
  • PVA Yapıştırıcı
  • Kırık fayanslar veya mozaik fayanslar (zanaat mağazasından veya çevrimiçi olarak temin edilebilir )
  • Boya Fırçası
  • İşaretleyici
  • Fayans yapıştırıcısı
  • Kiremit harç

İlk adım tasarımınıza karar vermektir, benim durumumda yin yang sembolüdür, ancak istediğiniz kadar yaratıcı olabilirsiniz. Ya da ilham almıyorsanız, internette birçok mozaik tasarım ve şablon da bulabilirsiniz .

Bir tasarıma karar verdiğinizde, tasarımı kontrplak tabakınıza arzu ettiğiniz ölçeğe aktarın.

Bir sonraki streç plastik tahtaya sarın (bu mozaikin tahtaya yapışmasını engelleyecektir). Sonra fayans ağını tahtaya yatırın. Kafesin yerinde kalmasını sağlamak için bir miktar bant veya kanca kullanın. Tasarımı görmeyi zor buluyorsanız, tasarımı örgü üzerine tekrar çekmek isteyebilirsiniz.

Eski fayanslar kullanıyorsanız, aynı kalınlığa sahip karoları kullanın ve daha düzgün bir finisaj verecek. Ayrıca karo parçaları keskin olabileceğinden fayansları kırırken dikkatli olun, eldiven ve göz koruyucu giydiğinizden emin olun. Ayrıca, parçaların yerlerin etrafından dolanmasını engellemek için kırılan kiremitlerin üzerine eski bir havlu koymanız da tavsiye edilir.

Şimdi fayans döşemeye başlamaya hazırsınız. Boya fırçanızın kullanılması, her bir kiremit parçasının arkasında bir PVA yapıştırıcısı tutturur. (kenarları sıkarak ve örgüden geçirerek çok fazla tutkal almaksızın ağ ile iyi bir bağ elde etmek için yeterli tutkal kullanmak istiyorsanız)

 Tüm parçaları büyük bir bulmaca gibi birbirine uydurmak oldukça can sıkıcı olabilir ama parçaların aralarındaki boşluklar hakkında endişelenmeyin.

Mozaiği yerinde sabitlemek için ya önceden karıştırılmış ya da toz şeklinde bir karo yapıştırıcısı alın (sadece mozaik açıksa, tutkalın dış mekanlar için uygun olduğundan emin olun, hızlı ayar da tercih edilir). Fayans mala kullanarak mozaikin oturacağı yüzeye eşit yapıştırıcı tabakası bıraktı, sonra mozaiği dikkatlice yerine kaydırdı. Mozada hafifçe bastırın, böylece tutkal ağın içinden geçmeye başlar, ancak yüzeye gelmemeye çalışın. Fazla yapıştırıcıyı silin ve ayar için bırakın. Yapıştırıcı, imalat şartnamesine getirildikten sonra, harçlarınızı karıştırın (tekrar harcın dış mekan için uygun olduğundan emin olun) ve bir silecekle boşlukları sıkıştırın ve ayarlamaya başladığında bir sünger ile kalıntıları temizleyin (genellikle sadece bir kaçını alır). dakika). Ve işte orada, bir bitmiş mozaik!

Şimdi size şu oturma alanı için sarmal mozaiği yaptığım süreci göstereceğim .

 

Yani bu mozaik biraz deneyseldi çünkü onu sahadan çıkarmam gerekiyordu, ama bunu geleneksel yöntemle (yukarıdaki gibi) yapamam, ya da çok kalın bir şekilde sonuçlanan değişken kalınlıkta doğal taş kullanacağım gibi Bu yüzden bitirdim mozaik baştan sona düzgün ve düzgün olacak şekilde ters bir kek benzer yapmaya çalışacağım ve karar verdim.

Her şeyden önce, bir spiral yapmak istediğimi biliyordum ve bunun için 80 cm’nin altında dairesel bir şekil olması gerekti, çünkü bu, kaldırımın içinde bıraktığım deliğin boyutuydu.Bunu yapmanın muhtemelen daha iyi yolları var, ama şimdi bu mozaiği yapmak için kullandığım süreci, küçük bahçemde kullanmam gereken malzemeleri kullanarak göstereceğim.

Ayrıca, çevreleyen kaldırımı oluşturmak için kullandığım aynı taşı kullanmak istedim, bu yüzden sahadan ayrılmadan önce, yaklaşık 1 cm kalınlığa sahip birkaç taş parçası topladım. Net bir tasarım elde etmek için, sadece kontrastı en üst düzeye çıkarmak için açık gri veya koyu kahverengi olan parçaları seçtim. Daha sonra hafta sonlarında çalışmam için ölçümlerimi ve taş evimi aldım.

Bu yüzden benim ilk adımım bir tasarım ile ortaya çıkmaktı, oldukça basit bir spiral tasarımla gitmeyi tercih ettim, çünkü çok karmaşık bir tasarım doğal taş kullanarak elde edilmesi çok zor olurdu. Daha sonra tasarımı tam ölçekli hale getirmek için iki büyük kağıda aktardım. Bu baş aşağı tipteki mozaiklerden birini denemeyi planlıyorsanız, şablon çiziminizin öne doğru olması gerektiğini unutmayın (bu, mozaikinizde herhangi bir yazı varsa önemlidir. Mine sadece bir spiraldir, bu yüzden bir sorun değildir)

Daha sonra şablonu bir kontrplak parçası üzerine (yaklaşık 1m² büyüklüğünde) iliştirdim ve çemberin dışına bir kutu çizdim. Kutunun ve çemberin buluştuğu dört noktada, kontrplağın üzerine 2 ”x2” kereste parçaları ekledim, daha sonra döken birtakım sunta şeritlerini (güzel ve esnek) kullanarak döken, Sunta şeritlerini kontrplağa bağlı 2 ”x2” kereste ile birleştirerek mozaiği içerecektir.

Şimdi döşeme yapmaya hazırdım. (Bitirdiğinizde daha iyi kontrastlı bir tasarıma sahip olmanızı sağlayacak şekilde, en yüksek kontrastı aşağıya bakacak şekilde taş döşendiğinde hatırlamak önemlidir)

Yukarıdaki resim, yerleştirilen tüm taşları göstermektedir, ancak iki renkli taş arasındaki karşıtlık harika görünmemektedir. Tabii ki bu, mozaiğin altına baktığımız için ve karşımıza çıkan taşların en zıt taraflarına sahibim.

Sonra büyük bir plastik örgü parçası aldım ve boyutuna göre kestim (örgü, mozaiği tek parça halinde tutmaya yardımcı olacak ve daha sonra döşemeye geldiğinde küçük parçalara ayrılmasını önleyecek)

Daha sonra, bir kova içinde biraz kum ve su ile bir kepçe içinde bir yarım torba çimento fondü karıştırdım çatlaklar içine sızacak kremsi bir karışım (çok ıslak zihin) (hızlı kuruyan bir torba çimento ince çalışması gerekir) Daha sonra da karışımı karışıma mozaiğe döktüm ve taşlardan herhangi birini hareket ettirmemeye dikkat ederek yaydım.

Daha sonra plastik ağı ekledim ve karışımın geri kalan kısmını üstüne döktüm, böylece kafes ortada sandviç haline geldi.

Daha sonra ayarlamak için birkaç saatliğine ayrıldım. Çok uzun bir zamana kadar bekledim, ama sert, ama yine de yeterince yumuşaktı ki, yüzeyi çizebilirim, bunun bir sebebini açıklayacağım. Bir sonraki görev, mozaiği ters çevirip, sarmalın düzgün bir şekilde gösterilmesi için iki taş arasında bir kontrastın olup olmadığını görmek için çalışıp çalışmadığını görmek idi.

Bunu yapmak için mozaiğin üstüne bir kontrplak tabakası koydum ve mozaiği 2 ”x2” kereste içine vidalayıp mozaiği mozaikten sonra mozaiğe zarar vermeden mozaiği değiştirdim. Sonra mozaiği masanın kenarına kaydırarak vidaları geri alıp yaratmamı açığa çıkardım.

Şimdiki tüm bunlar, sivri uçlu bir alet (sivri uçlu bir tornavida ve çivi kullandım) kullanarak çatlakların arasından fazla çimento kazımak ve fırça temizlemekti. Çimento henüz tam olarak ayarlanmadığından, fazla tutkalı kolayca çıkarabiliyordum.

Buradan yapılabilecek tek şey, mozaiği şantiyeye geri taşımak ve bir çimento yatağı üzerindeki deliğe kaydırmaktı ve daha önce bahsedilen aynı tekniği kullanarak bir gri harç ile harcıyordu.

 Umarım bu, bazılarınızın bir mozaiğe gitmesine ilham vermiştir ve umarım buradaki bazı bilgiler yol boyunca size yardımcı olacaktır. Eğer bir şeyler yaparsanız, lütfen mozaik sanatlarınızın bir fotoğrafını (ya da diğer bahçe taş sanatı yaratımlarından herhangi birini) taş resim facebook sayfamda yayınlayın, böylece bir bakabilirim. Benim facebook sayfamın bilmediğini ve bize ‘beğenir’ gibi bir şey vermediğini bildiğiniz gibi, her birkaç günde bir çok daha ilginç şeyler, mini postalar,

Etiketler: , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Çevrimiçi Arkadaş Deneyimine Karşı Gerçek Arkadaş Deneyiminin Önemi Çevrimiçi Arkadaş Deneyimine Karşı Gerçek Arkadaş Deneyiminin Önemi

Tinder, Bumble, Match ve daha fazlası gibi flört uygulamalarının artan popülaritesi ile geleneksel flört etme yöntemi düşüyor. Ancak, tamamen...

DEVAMI
SEO’nun Faydaları SEO’nun Faydaları

Arama Motoru Optimizasyonu, toplam görünürlüğü artırarak bir web sitesinin kalitesini ve esas olarak trafik miktarını artırma işlemidir. SEO nedir? SEO terimi,...

DEVAMI
IRC Komutları – IRCDKomutları IRC Komutları – IRCDKomutları

Who komutu ile birlikte kullanilan parametreler; a: Kullanicilari mesgul (away) durumuna göre listelemekte kullanilir. c: Belirtilen kanalda ki kullanicilar arasinda listeleme...

DEVAMI