Migrenli erkeklerin cinsel problemleri olma olasılığı daha yüksektir.

Hollanda’daki Leiden Üniversitesi’nden bilim adamlarının yaptığı bir araştırmaya göre, migrenli erkeklerde kadın seks hormonu östrojen seviyesi daha yüksektir. Bu hormonun kadınlarda migren gelişiminde rol oynadığı bilinmesine rağmen, yeni veriler bunun erkekleri de etkileyebileceğini göstermektedir. Migren hastaları, ereksiyon ve düşük enerji seviyeleri gibi düşük erkek cinsiyet hormonu testosteron seviyeleri ile ilişkili daha fazla bozukluğa sahiptir.

Çocuk doğurma çağındaki kadınların migrenden muzdarip olma olasılığı erkeklerden üç kat daha fazladır ve yeni çalışmalar östrojen hormonunun her iki cinsiyette de baş ağrısında suçlu olabileceğini düşündürmektedir. Migren, genellikle kusma ve ışığa ve sese duyarlılık ile birlikte şiddetli bir baş ağrısı şeklinde kendini gösterir. Migren kadınların yaklaşık% 20’sini etkiler, ancak her 15 erkekten sadece biri.

Çalışmada ortalama yaşları 47 olan ve ayda üç kez migreni olan 17 erkek vardı. Migrenleri olmayan 22 erkek ile karşılaştırıldı. Doktorlar kan örnekleri kullanan deneklerde östradiol düzeylerini (östrojen gibi) ölçtüler. Sonuçlar migrenli erkeklerin migrensiz erkeklere göre% 41 daha yüksek östrojen seviyesine sahip olduğunu, yüksek östrojen seviyelerinin ise düşük testosteron seviyelerine benzer semptomlara neden olduğunu göstermiştir. Migrenli erkeklerin bu semptomları iki kattan fazla (% 61’e karşılık% 27) bildirdikleri ve bu semptomların daha belirgin olduğu bulunmuştur. Her şeyden önce, cinsel bozukluklar, depresif ruh hali ve azalan enerji seviyeleri hakkında konuşuyoruz.

Uzmanlara göre, östrojenin erkekler üzerindeki etkileri hakkında ek testler yapmak gerekiyor.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
20 okuma
13 Temmuz, 2020
serkan
serkan

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Sohbet