Horlama Nedenleri ve Çözümleri

Horlamanız utanç verici bir alışkanlık gibi görünebilir, ancak aslında daha ciddi olabilir. Düzenli horlama, derin uykuya dalmanızı önler, böylece beyin sisi, stres ve fiziksel sağlık sorunlarına yol açabilir. Haftada üç veya daha fazla gece horlarsanız, sorunun nedenini ve çözümünü anlamaya çalışmalısınız.

Horlama, ağzınızdaki veya boğazınızdaki dokular hava yolunuzu tıkadığında gerçekleşir. Nefes alırken ve hava bu dokulardan geçerken yüksek sesle titreşir. Horlayan herkes bu hava yolu tıkanıklığını yaşar. Bununla birlikte, birçok farklı engelleme nedeni vardır. Düzenli olarak horlarsanız, horlamanızın nedenini bulmak önemlidir, böylece bir tedavi planı hazırlayabilirsiniz. İşte en yaygın horlama nedenlerinden 13’ü ve bunların nasıl düzeltileceği:

Uyku hapları ve alkol
Alkol ve diğer yatıştırıcılar sizi derinden uyuyabilir, ancak nefesinizi de etkileyebilir. Bu maddeler kas gevşetici maddelerdir, bu nedenle boğazınızdaki kas tonusunu kaybetmenize neden olabilirler. Boğazınızın etrafındaki kaslar ve dokular çok rahatlarsa, hava yolunuzun üzerinde çökecek ve nefes alırken titreşecektir.

Uyku hapları ve alkol

Horlamayı önlemek için yatmadan hemen önce alkol almaktan kaçınmalısınız . Yatmadan birkaç saat önce içmeyi bırakın, böylece uyumadan önce alkolün yıpranma zamanı vardır. Kaliteli dinlenmek için uyku haplarına güveniyorsanız, alternatif bir tedaviyi denemek hakkında doktorunuzla konuşun. Horlamadan uyumanıza yardımcı olacak doğal bir ilaç deneyebilirsiniz. Örneğin, vücudunuzun uyku-uyanıklık döngüsünü düzenlemesine yardımcı olan doğal bir takviye olan melatonin almayı deneyebilirsiniz. Bazı otlar ve çaylar derin uykuyu da teşvik eder ve meditasyon rahatlamak ve dinlenmek için harika bir yol olabilir.

Boğaz kasları
Zayıf boğaz kasları, horlamanın yaygın bir nedenidir. Boğaz kaslarınız uyurken çevredeki dokuları destekleyemezse, hava yolunuzu daraltır ve bloke ederler. Düzenli horlama üst hava yolunuzdaki kasları da zayıflatabilir, böylece kısır bir döngüde sıkışabilirsiniz. Ne kadar horlarsanız, boğaz kaslarınız o kadar zayıflar. Boğaz kaslarınız ne kadar zayıflarsa, o kadar fazla horlarsınız.

Zayıf boğaz kasları

Bu döngüyü kırmak için kaslarınızı güçlendirmek için boğaz ve çene egzersizlerini deneyebilirsiniz . Bazı popüler egzersizler dilinizi içerir. Örneğin, dilinizin ucunu üst ön dişlerinizin arkasına yerleştirebilir ve ardından yumuşak damakınıza ulaşana kadar dilinizi geriye doğru kaydırabilirsiniz. Başka bir seçenek, dilinizi birkaç saniye boyunca ağzınızın çatısına düz olarak yerleştirmektir. Ayrıca ağzınızı açmayı ve boğazınızın arkasındaki kasları daraltmayı deneyebilirsiniz. Aynaya bakarsanız, uvulalarınızın yukarı ve aşağı hareket ettiğini görmelisiniz.

Şarkı söylemek boğazınızdaki kasları da güçlendirebilir. Müzikal ölçekte yukarı ve aşağı vokal egzersizleri yapabilir veya radyoya yüksek sesle şarkı söyleyebilirsiniz. Boğazınızı güçlendirmek için en iyi hecelerden biri “ung-gah” dır, çünkü yumuşak damağınıza geçer. En sevdiğiniz şarkıdaki kelimeleri “ung-gah” ile değiştirmeyi deneyin ve olabildiğince enerjik bir şekilde şarkı söyleyin. Aptalca hissedebilir, ancak horlamanızda bir iyileşme fark edebilirsiniz.

Boğaz egzersizleri işe yaramazsa, başka bir yararlı tedavi de horlama önleyici bir ağızlıktır . Bir ağızlık, uyurken hava yolunuzu açmak için çenenizin veya dilinizin konumunu değiştirir. Popüler bir seçenek, alt çenenizi ileriye taşıyan mandibular bir ilerleme cihazı veya MAD’dir. Bir diğeri, dilinizi ileri çeken ve hava yolunuzda çökmesini önleyen bir dil sabitleme cihazı veya TSD’dir.

Alerjiler
Alerjiler genellikle en yaygın horlama nedenlerinden biri olan tıkanıklığa yol açar. Sıkışık olduğunuzda, burun nefesiniz hırıltılı veya ıslık seslerine neden olabilir. Burnunuz ciddi şekilde doldurulmuşsa, özellikle uyurken nazikçe nefes alamayabilirsiniz. Daha fazla oksijen almak için ağız solunumuna geçebilirsiniz, ancak bu, havanın doğrudan horlama seslerinden sorumlu dokuları geçmesine neden olur.

Alerjiler

Alerjilerin neden olduğu horlamayı önlemenin en iyi yolu alerjenleri ortamınızdan uzaklaştırmaktır . Toz en yaygın alerjilerden biridir ve iç mekanlarda kolayca birikebilir. Toz, evcil hayvan kepeği ve diğer alerjenleri temizlemek için evinizdeki tüm sert yüzeyleri silin. Fan açıkken uyuyorsanız, bıçakları yıkayın. Alerjenlerle doğrudan temastan kaçınmak için çarşaflarınızı ve yastık kılıflarınızı düzenli olarak değiştirin.

Tıkanıklığınız kaçınılmazsa, seçeneklerden biri burun dilatörleri kullanmaktır. Bu horlama yardımcıları burun pasajlarınızı açık tutmak için burun deliklerine yerleştirdiğiniz küçük konilerdir. Nazal dekonjestanlar da yardımcı olabilir.

Aşırı kilolu olmak
Horlama ve uyku apnesi , aşırı kilolu veya obez olan kişilerde sağlıklı kiloda olanlardan daha yaygındır. Boynunuzun etrafındaki aşırı yağ , özellikle sırtınıza uzanırken boğazınız

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
18 okuma
18 Nisan, 2020
serkan
serkan

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Sohbet