DDoS Saldırısı nedir

Hizmet reddi, adından da anlaşılacağı gibi yapar: bir web sitesini kullanıcılar için kullanılamaz hale getirir, ancak başarılı bir web sitesi tüm çevrimiçi kullanıcı veritabanını vurur. Bir DoS saldırısında fail, bir yazılım güvenlik açığından yararlanmak veya hedefi sahte isteklerle doldurmak için tek bir İnternet bağlantısı kullanabilir ve son olarak sitenin kullanılamaz hale gelmesine ve meşru kullanıcıların isteklerine yanıt vermesini engelleyebilir.

ddos saldırısı nasıl azaltılır ?

Veya saldırı, internet üzerinden dağıtılan birden fazla bağlı cihazdan, planlanmış bir Dağıtılmış Hizmet Reddi saldırısında veya DDoS’de başlatılabilir.

Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDoS) saldırısı başlatmanın ilk adımı, bir bot ordusu toplamaktır. Bir bilgisayarı bota dönüştürmek için saldırganlar, mümkün olduğunca çok sayıda savunmasız bilgisayara yaydıkları özel kötü amaçlı yazılımlar geliştirirler. Kötü amaçlı yazılım, güvenliği ihlal edilmiş web siteleri, e-posta ekleri veya bir kuruluşun ağı aracılığıyla yayılabilir. Bu tür kötü amaçlı yazılımları çalıştırması için kandırılan herhangi bir kullanıcı, istemeden bilgisayarlarını bota dönüştürür ve saldırganlara bilgisayarlarına erişim noktası sağlar.

Bir bilgisayar bota dönüştüğünde, saldırganın kontrol devrelerine bağlanır ve bu merkezi makinelerden gelen emirleri almaya başlar. Komutan kontrol sunucularından gelen siparişler, belirli saldırı yöntemlerini kullanarak botların kötü amaçlı yazılımlarından belirli bir hedefe saldırı başlatmak için talimatlar içerir. Bir bot ordusu botnet olarak adlandırılır ve genellikle binlerce bottan oluşur. Botnet sahipleri bir saldırı başlatmak istediklerinde, botnetlerinin kontrol sunucularına mesajlar gönderirler. Botnet’teki etkilenen herhangi bir makine, Dağıtılmış Hizmet Reddi olarak bilinen koordineli, iyi zamanlanmış dağıtılmış bir saldırı başlatarak buna uyacaktır.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
196 okuma
8 Kasım, 2020
serkan
serkan

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?


Sohbet