SOHBET'E BAĞLAN

Yeni Arkadaşlıklar İçin
hayalsohbet.net

Türkiye'nin en farklı
sohbet odaları ile
yeni arkadaşlıklara.

Alexa Nedir

Sosyal Ağlar!

Uzun zamandır webmaster araçlarıyla ilgili konular yazmıyordum..Şimdi biraz sıkı takipçimiz olan ve geleceğin Pagerank’ının yerini alacak uygulamaya göz atalım..

Alexa Amazon‘a ait bir site sayacıdır..Bu sayaç hitleri farklı bir sıralama da gösteren ve bugün Google’ın kaideye aldığı sayılır sayaç sitelerinden biridir..

Alexa’nın mantığına kısaca gelirsek..Tüm dünya üzerinde kurulu siteleri numerik olarak bir sıralamaya alır..En çok girilenden en az giriline doğru bir aritmedik sıralamadır..

Bu sıralama sitenize giren kişilerin sayısına göre sıralanır ve bu sıralamaya herhangi bir müdahale söz konusu değildir..

Örnek olarak kendi kişisel sitemin alexa’larını inceleyelim..

alexa1 Alexa Nedir? Nasıl Kullanılır?Bu bilgilere göre yukarı soldan aşağıya başlıyalım sıralamaya..
104.416- Bizim dünya genelindeki tüm siteler sıralamasındaki yerimiz..Yani dünyadaki 2 milyar siteden 104 bin 416. sıradayız..
1.705-Türkiye üzerinden girilen siteler sıralamasında 1705.Sıradayız..Bunu sakın içerik sıralamasına göre değerlendirmeyin..Örneğin facebook yabancı olmasına rağmen Türkiye’den en çok girilen site sıralamasında 2 nci.
19-Sitenize toplam verilen link sayısını gösterir..Veya hangi siteden sitenize çok tıklanıp geldiyse onu daha yoğunlukta gösteriyor..(Ben çözemedim bunu ama bi boka yaramıyor sanırsam 😀 )

Geldik grafiklere;

Traffic Rank(Trafik Değeriniz)

Sitenizle ilgili sıralamaları ve sitenize ait grafikleri görmenizi sağlar..Ve yukardaki resimdeki sayfadır..
Eğer sayfanız ilk 100 bine girerse Yesterday(Dün)’e ait bilgileri de görebilirsiniz..Eğer girmiyorsa 7 günlük,aylık,3 aylık ve 6 haftalık sıralamanızı görürsünüz..

Fakat bu dün dediği bizim tarihimize göre 3 gün öncenin bilgileridir..Zaten grafiğe bakarsanız tarihi 3 gün öncesinindir..Güncellemesi oldukça geç sürüyor..

Contact İnfo (İletişim Bilgileri)

Site sahibiyle ilgili bilgiler,mail adresi,eğer büyük bir şirketseniz sitenizin satış-reklam vs gibi departmanlarının ulaşım linklerini koyabiliyorsunuz..Bunu http://www.alexa.com/edit/index/siteadiniz.com gibi bir sayfaya girip oradan sitenizi doğrulayıp bilgileri düzeltebiliyorsunuz..

Reviews (Sitenizle ilgili ziyaretçilerin görüşleri)

Sitenizle ilgili isteyen kişi yorum yapabilir ve oy verebilir siteniz hakkında.

Related Links (İlgili Linkler)

Bunu da tam olarak bilmiyorum ama sanırsam dmoz’da siteniz hangi kategoride kayıtlıysa o siteleri gösteriyor..

Keywords (Anahtar Kelimeler)

Sitenize arama motorları üzerinden en çok hangi kelimede hit geldiyse o kelimeyi gösteriyor..

Clickstream (Gelen Hit Kaynakları)

Sitenize hangi site üzerinden daha çok hit geldiyse onu gösteriyor..

Demographic (Ziyaretçileriniz Hakkında)

Değerler biraz sallamasyon olsada sitenize giren kullanıcıların yaş,eğitim,cinsiyet,girdiği lokasyon gibi değerleri gösteriyor..Tabi bunu anlamak için çok fazla hitli bir siteniz olması gerekli ve alexanın bu değerleri ölçmesi gerekir..Bunlar normal sitelerde görünmez..

Gelelim alexayla ilgili diğer bilgilere:

  • Alexada sıralamanız 3 ayın ortalama değeri alınır..Yani 90 gün boyunca hangi ortalama değeri aldıysanız o değeri alırsınız..Birinci ay 30 bin ikinci ay 40 bin 3 ay da 50 bin aldıysanız 3 ayın sonunda sitenizin sıralaması 40 bin olacaktır..
  • Eğer sitenize alexa trafik bilgilerinizi eklemek ve bazı bilgilere göre sitenizin daha çabuk sıralanmasını sağlamanız için Bu sayfadan  sitenize özel sayac kodu alıp sitenize koyabilirsiniz.
  • Alexa’nın doğru tahmin yapabilmesi ve sıralama da düzgün sonuçlar verebilmesi için kendine ait bir toolbarı bulunmaktadır..Bu toolbarla girdiğiniz sitelerde alexa daha mantıklı ve hızlı güncellemelere sahip olup yüksek sıralamalara getirmektedir..Genellikle webmaster sitelerinin bu kadar yüksek alexaya sahip olmasının asıl nedeni budur..Aslında çok fazla hiti olmasa da toolbar kullanıldığı için diğer hitli sitelerden yüksek bir sıralamaya sahiptir.
  • Toolbar için bu sayfaları  ziyaret edebilirsiniz.

Aslında önemli bir özelliktir..Nedeni ise 3 ay ömrü olan bir site (3 ay kolay kolay illegal(blackhat) mantıklı siteler dayanamaz) google gözünde oldukça değerlidir..Ve sanırsam bu yüzden google kendi sistemi olan pagerank’ın işe yaramadığını anladı ki alexa’yı da kullanmaya başladı..

Yani bir çeşit pagerank sistemini bitiren bir site diyebilirim 🙂 Mesala anarschi.com’u günde 3 bin kişi giriyor..Fakat diğer bir foruma günde 1k kişi giriyordu..Ben 100 k’dayken o 25k sıralamaya sahipti..Nedeni ise giren kullanıcıların toolbar kullanmasından kaynaklanıyordu 🙂

Örneğin bir webmaster sitesine sitenizle ilgili bir konu açın ve 3 gün sonra istatiğinize bakın nasıl fırlıyor.(kaynak http://www.anarschi.com/alexa-nedir-nasil-kullanilir))

Etiketler:

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Çevrimiçi Arkadaş Deneyimine Karşı Gerçek Arkadaş Deneyiminin Önemi Çevrimiçi Arkadaş Deneyimine Karşı Gerçek Arkadaş Deneyiminin Önemi

Tinder, Bumble, Match ve daha fazlası gibi flört uygulamalarının artan popülaritesi ile geleneksel flört etme yöntemi düşüyor. Ancak, tamamen...

DEVAMI
SEO’nun Faydaları SEO’nun Faydaları

Arama Motoru Optimizasyonu, toplam görünürlüğü artırarak bir web sitesinin kalitesini ve esas olarak trafik miktarını artırma işlemidir. SEO nedir? SEO terimi,...

DEVAMI
IRC Komutları – IRCDKomutları IRC Komutları – IRCDKomutları

Who komutu ile birlikte kullanilan parametreler; a: Kullanicilari mesgul (away) durumuna göre listelemekte kullanilir. c: Belirtilen kanalda ki kullanicilar arasinda listeleme...

DEVAMI