SOHBET'E BAĞLAN

Yeni Arkadaşlıklar İçin
hayalsohbet.net

Türkiye'nin en farklı
sohbet odaları ile
yeni arkadaşlıklara.

Tevekkül Nedir?

Sosyal Ağlar!

Kelime olarak vekil tutma anlamına gelen tevekkül, dindeki anlamıyla herhangi bir işi neticeye ulaştırmak için gerekli sebepleri yerine getirdikten sonra işin sonucunu Allah‘a havale etmek demektir.

Herhangi bir işten sonuç almak için Cenab-ı Hakk, merdiven basamakları gibi riayet edilmesi gereken bir takım basamaklar koymuştur. Bize düşen yine Allah’ın koyduğu bu basamakların her birine harfiyen uymaktır. İslam alimleri “sebeplere riayet” dedikleri bu merhaleye “fiili dua” demişlerdir. Bu anlamdaki fiili duayı yapmadan sadece kavli dua etmek sonuca ulaşmak için yeterli görülmemiştir.

Nitekim bir sahabe Efendimiz(asm)‘a gelerek “Devemi bağlayayım mınyoksa tevekkül mü edeyim?” diye sorunca “Önce deveni bağla, sonra tevekkül et.” cevabını almıştır. Bunun anlamı, bir takım kötü sonuçlarla karşılaşmamak için önce gerekli bütün tedbirleri al. Bunlarda asla kusur etme. Bu tedbirleri aldıktan sonra da hayır ve şer elinde olan Allah’a tevekkül et demektir.

Hz. Ömer bir gün mescide gider. Burada bazı Müslümanların gece gündüz sürekli ibadetle meşgul olduklarını görür. Onlara: “Sizin geçiminizi kim temin ediyor, ailenize kim bakıyor?” diye sorunca “Biz mütevekkil insanlarız, Allah bize bir yerlerden gönderiyor.” cevabını alır. Bu cevaba öfkelenen Hz. Ömer onların hepsini mescitten kovar ve: “Siz mütevekkil değil, müteekkil (hazır yiyici) insanlarsınız. Gidin çalışın. Geçiminizi temin edin. İbadetlerinizi de ihmal etmeyin.” der. Hz. Ömer bu davranışıyla tevekkülün nasıl anlaşılması gerektiği konusunda fiili bir ders vermiş olur.

Sebeplere tam riayet ettikten sonra neticeyi Allah’a (CC) bırakıp tevekkül etmek, insana hayatında büyük rahatlık ve huzur getirecek, gereksiz endişe ve korkulardan onu kurtaracaktır. Bu manada tevekkül etmeyen insan, hayatın ağır yükleri altında ezilecek, hep endişe ve korkularla hayatını kendisine zehir edecektir.

 

 

Kaynak: Mustafa Kayapalı

Etiketler: , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Dinde Hadislere Nasıl Yaklaşmalıyız Dinde Hadislere Nasıl Yaklaşmalıyız

    Dinde Hadislere Nasıl Yaklaşmalıyız   Hadis, peygamberimiz ( SAV ) tarafından yapılmış davranışlar ve sözlerin bütünüdür. Dinde hadislere yaklaşırken dikkatli olmalıyız...

DEVAMI
ALLAH NURUNU TAMAMYALACAK ALLAH NURUNU TAMAMYALACAK

ALLAH nurunu tamamlayacakdır.Er yada geç hiçkimse sanmasınki bizler bu dünyada ebediyen baki kalacağız ezel ve ebediyetin yegane yek sahibi...

DEVAMI
ALEMLERDEN BAZILARI ALEMLERDEN BAZILARI

Merhaba değerli sayfa ziyaretçilerimiz bugünki Sohbet konumuz  alemler bunu komuz bittikten sonra işallah sizlerde yorum yaparak desteklersiniz.Bilindiği gibi alemler...

DEVAMI