SOHBET'E BAĞLAN

Yeni Arkadaşlıklar İçin
hayalsohbet.net

Türkiye'nin en farklı
sohbet odaları ile
yeni arkadaşlıklara.

Rüya Nedir? Neden Rüya Görürüz?

Sosyal Ağlar!

Rüyalar bilinçaltı faaliyetlerimizin eseridir. Bilincimiz biz uyanıkken hareketlerimizi düzenler. Duygularımız, düşüncelerimiz ve izlenimlerimiz ise bilinçaltımızda depolanır. Uyanık olduğumuzda bilincimiz, bilinçaltımızın kapılarını kapalı tutar. Fakat uykuya daldığımızda bilincimiz bu kontrolü kaybeder. Kapalı kalmış isteklerimiz, düşüncelerimiz, duygularımız bir hayaller dizisi şeklinde dışarı çıkar. İşte rüya şeklinde gördüklerimiz de bunlardır.

Beynimizi, sınıflayan çözümleyen ayrıştıran bir bilgisayar gibi düşünebiliriz.  Biz uykudayken beynimiz gündüz yaşadıklarımızı ayırır, sınıflandırır ve çözümler. Tıpkı bir bilgisayar gibi kısa devre yapmamak için gereksiz bilgileri atma ihtiyacı duyar. Bilgisayar devrelerini nasıl elektriksel olarak temizliyorsa beynimizin temizleme mekanizması da rüyalardır. Gereksiz bilgi, duygu, düşünce vs. rüyalar aracılığı ile beynimizden temizlenir. Beynimiz rüya esnasında yüksek devrede çalışır. Nabız atışlarımız, tansiyon ve vücut ısımız, solunum sayımız artar. Kapalı göz kapaklarımız altında gözlerimiz hareket eder.

Bir kurama göre beynimiz faaliyetleri için gerekli olan kimyasal elementleri rüyalar sırasında üretir. Rüya görmediğimizde bu kimyasal elementler üretilemez. Bu yüzden rüya görmediğimiz zamanlar uyandığımızda yorgun oluruz. Rüya gördüğümüzde ise daha enerjik oluruz çünkü beynimiz faaliyetleri için gerekli olan elementleri elde etmiştir. Biz hatırlamasak ta uyku boyunca birçok rüya görürüz. Bazı uyku ilaçları rüya görmemize hemen hemen tümüyle engel olduğundan sabahları yarı sarhoş gibi uyanabiliriz.

rüya2

Kısacası bilimsel açıdan baktığımızda rüyalar bir tesadüf sonucu oluşmazlar. Ya da rüya tabirleri kitaplarında yazdığı gibi gelecekte olacaklarla ilgili ipucu vermezler. O anki duygu, düşünce, bilgi ve izlenimlerimizden oluşur. Ünlü besteci Mozart’ın gece rüyalarında çalıştığı besteleri sabah kalkınca kağıda dökmesi ya da ünlü yazar Robert Louis Stevenson’un ‘İki Yüzlü Adam’ adlı eserinin konusunu düşünde bulmuş olması buna örnektir.

Rüyalar hakkında yapılan bazı bilimsel araştırmaların sonuçları ise şöyledir;
Kadınlar daha dostane rüyalar görürler. Erkeklerin rüyaları ise daha saldırgan ve kavgacıdır. Rüyalarımızda gördüğümüz insanların %43 ü tanımadığımız insanlardır. %19 u ise akraba ve dostlardır. Rüyalarımızın %6 sı kendi işlerimizle ilgiliyken % 10 u ise cinsellikle ilgilidir. Yaşadığımız bazı hastalıklar rüyalarımıza yansımaktadır. Örneğin dolaşım bozuklukları yaşayanlar rüyalarında sık sık karıncalar görebilir. Ya da astım ve nefes darlığı gibi sorunları olan insanlar rüyalarında bir yerde kapalı kaldıklarını, sıkıştıklarını görebilirler. Araştırmanın bir başka sonucuna göre ise hayatımızda sakladığımız sırlarımızı düşlerimizde de açıklamıyor oluşumuzdur.

 

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Kocam canlı yetişkin sohbet odaları kullanıyor Kocam canlı yetişkin sohbet odaları kullanıyor

10 yıldır evliyim ve 9, 7, 6 ve 4 yaşlarında dört çocuğumuz var. Son zamanlarda, kocamın yetişkin sohbet odalarını...

DEVAMI
Travesti sohbet odaları Travesti sohbet odaları

Hoşgeldiniz! Burada olabilirsiniz çünkü "Ben eşcinsel olduğumu düşünüyorum" ya da "Ben biseksüelim" dediniz. Eğer öyleyse, lütfen yalnız olmadığınızı bilin. Cinselliğinizi anlama konusunda...

DEVAMI
Eşcinsel ve Lezbiyen Bekarlar için 3 Telefon Arkadaş İpuçları Eşcinsel ve Lezbiyen Bekarlar için 3 Telefon Arkadaş İpuçları

Benzer fikirli bir eşcinsel veya benzer fikirli lezbiyen bulmak sadece bir çağrı uzaklıktadır. Bu nedenle, bugün sadece otantik ve...

DEVAMI