SOHBET'E BAĞLAN

Yeni Arkadaşlıklar İçin
hayalsohbet.net

Türkiye'nin en farklı
sohbet odaları ile
yeni arkadaşlıklara.

Reflüye Yol Açan Yiyecekler

Sosyal Ağlar!

*Narenciye;

Portakal,limon, greyfurt ve ekşi mandalina reflüyü tetikler. Çok asitli oldukları için aç karnına tüketilmemeli ve miktarı sınırlandırılmalıdır.

*Domates;

Domates asidik yapıda olduğundan dolayı yatkınlığı olan kişilerde reflüye yol açabilir. Aç tüketmemek gerekir. Pişmiş domates reflüye yol açmaz.

*Baharatlar;

Acı yeşil biber, karabiber ve kırmızı biber reflünün en büyük tetikleyicilerindendir. Reflüsü olmayanlarda bile midenin savunma mekanizmasına zarar verebilir. Reflüsü olan kişilerde ise asit salınımını arttırdığı için mide ve göğüste yanma yaparlar.

*Nane;

Nane, yemek borusu ve mide arasındaki kapak düzeneğinde gevşemeye yol açar. Böylece mide içeriği yemek borusundan geri kaçar ve reflü başlar. Özellikle yemek sonrasında tüketilmemelidir.

*Eski kaşar, fıstık, yağlı pirzola;

Bu gıdalar çok yağlı olduklarından mide boşalımını geciktirirler. Bu durumda da midedeki basınç yüksek kalır ve mide içeriğinin yemek borusuna kaçışı kolaylaşır. Özellikle akşam yemeklerinde yağlı gıdalardan kaçınmak gerekir.

*Alkol;

Özellikle viski, şarap, konyak ve bira reflüyü arttırır. Özellikle yağlı bir yemekle beraber kullanılırlarsa bu etki artar. Alkolun reflüyü tetikleme sebebi mide kapak düzeyinin basıncını düşürmesidir.

*Kafein;

Kahve, çay, tatlandırılmış gazlı içecekler, buzlu çay gibi kafein içeren içecekler reflüyü çok hızlı şekilde tetiklerler. Sabah kahve tüketilirse gün içinde tekrar kafein içeren bir içecek tüketilmemelidir.

*Çikolata;

Çikolata da bol kafein içerdiği için reflüyü tetikler.  Ayrıca aç karnına ve çok miktarda tüketilirse de mide kapak düzeneğini gevşettiği için reflüyü tetikler.

*Gazlı içecekler;

Gazlı içecekler yemekle birlikte tüketildiğinde zaten artmış olan mide iç basıncını içerdikleri basınçlı gazın etkisiyle daha da arttırırlar. Bu basınç ta mide içeriğini yemek borusuna doğru iter.

*Fast food tarzı çabuk tüketilen yiyecekler

*Sigaradaki nikotin

Etiketler: , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Yeni insanlarla sohbet etmenin faydaları Yeni insanlarla sohbet etmenin faydaları

Yeni insanlarla sohbet etmenin birçok yararı var. Çevrimiçi grafik odaları ve sohbet web siteleri 7/24 hizmetinizdedir, arkadaşlarınız diğer aktivitelerde çalışıyor...

DEVAMI
Ücretsiz yabancılarla sohbet Ücretsiz yabancılarla sohbet

Zihninizi geliştirin, insanları birbirine bağlayın, yeni insanlarla konuşun, yabancılarla sohbet etmenin birçok faydası var. Çevrimiçi sohbetten sayısız yolla yararlanabilirsiniz. Güveninizi...

DEVAMI
Arkadaşlık chat sohbet siteleri Arkadaşlık chat sohbet siteleri

Arkadaşlık chat sohbet siteleri aracılığıyla aşkı arayanlardan biriyseniz, o zaman bugünden bahsedeceğiniz bazı kadın türlerinin zaten tanıştığından veya bir...

DEVAMI