Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Gebelik Belirtileri
Gebelik Belirtileri

Gebeliğin ilk birkaç gününde doğumdan hemen sonra hamile olduğunuzdan şüphelenmek mümkün müdür? Dikkatle ilgileniyorsanız, belki deerken bir gebelik testi olumlu olabilmesi için ortaya çıkabilecek ilk belirtilerin veya semptomların farkına varacaksınız.

Vücut Sıcaklığında Artış

Bazal vücut sıcaklığındaki (BBT) artış, progesteronun yükselişinin devam etmesi nedeniyle gebeliğin en erken belirtilerinden biridir. Yumurtlamanızdan yaklaşık yedi gün sonra bir BBT grafiği tutuyorsanız, ovulasyonda ortaya çıkan ilk artışın üstünde sıcaklıkta ikinci bir yükseliş olduğunu fark edebilirsiniz. Enfeksiyonunuz olmadığından emin olmak için sıcaklığınızın 100 F derecenin üstünde olması durumunda doktorunuzla konuşun.

Vajina Kanaması

Ovulasyondan altı ila oniki gün sonra pembe veya kahverengimsi vajinal lekelenme varsa (ortalama 28 günlük adet döngüsünün 20. ila 26. günleri) bu, erken bir gebelik belirtisi olabilir. Genellikle bir ila iki gün süren bu implantasyon kanaması , erken embriyo rahiminizin astarı altında kök saldığından oluşur.

Kanamanız ağırlaşırsa ve pelvik veya karın ağrınız varsa doktorunuza danışın. Gebelik testi sadece implantasyondan sonra pozitifleşir. Çoğu kadın için, gebelik testi en erken, yumurtlamadan sekiz ila on gün sonra (28 günlük döngünün 22 ila 24 günleri) pozitif hale gelir, ancak aralık altı ila oniki gün arasındadır.

Kramplar

Pelvik kramplar yumurtlamadan altı ila oniki gün sonra kanama emme sırasında eşlik edebilir. Bu hafif, menstrüel gibi kramplar genellikle bir ila iki gün sürer, ancak bazen birkaç kez daha devam edebilir.

Kramplar şiddetli ya da ileri dönem beklediğiniz günden daha uzun sürerse doktorunuzla konuşun ve kanamanın arttığını düşünün. Hamilelik veya pelvik enfeksiyon sorunu yaşamadığınızdan emin olmak istiyorsanız

Vajinal Boşalma

Vajinal akıntısınız hamilelikte daha ağır ve kalınlaşır ve genellikle beyazımsı veya sarımsı görünür.Yumurtanın gübrelenmesinden kısa bir süre sonra:

 • Ovarian östrojen sekresyonu, gebelikten hemen sonra yükselir ve servikal mukus üretiminizin artmasına neden olur .
 • Ovarian progesteronun gebeliğin erken dönemlerini destekleyen erken yükselişi, mukusunun kalınlaşması ve sakızlı hale gelmesidir.

Koku, vajinal veya dış kaşıntı veya yanma ile ağır, murikier sarı boşalma yaşarsanız, vajinal veya servikal enfeksiyonunuz olduğu anlamına gelebilir.

Erken Yorgunluk

Gebeliğin en erken günlerinde başlayan yorgunluk birçok kadının fark ettiği ilk belirtilerden biridir ve sıklıkla baş edilmesi zor olabilir. Rochester Üniversitesi’nden edinilen bilgiye göre, bu belirtinin nedeni büyük olasılıkla erken gebeliğin hormonal değişiklikleri, özellikle de progesteron . Hamilelikte yorgunluk, kadınlarda nadir görülmeyen anemi nedeniyle de görülebilir.

Hamileliğinizden şüpheleniyorsanız, yeterince dinlenmeniz ve beslenmenizin yeterli olduğundan emin olun. Gerçekten boşalmış hissediyorsanız, hamilelik testi için çok erken olsa bile vitamin ve demir takviyeleri konusunda doktorunuzla konuşun.

Gebelik mide bulantısı

Bulantı veya kusaklama ( sabah bulantısı ), bazen kusma ile birlikte, genellikle ilk cevapsız süre sonra başlar. Bununla birlikte, bazı kadınlar için Gebelik İnciline (sayfa 19) göre , embriyonun implantasyonundan hemen sonra semptomlar başlar, çünkü hormonlar yükselmeye başlar. Kuzey Amerika Gastroenteroloji Kliniği’nde 2011 yılında yapılan bir gözden geçirmeden , mide bulantısı ve kusma, gebelik hormonunun, insan koryonik gonadotropininin (HCG), östrojen ve diğer hormonların yükselmesinden kaynaklanabilir.

Sabah erkenden hastalığın mide bulantısı veya kusursuzluğu yeme ve içme kabiliyetine müdahale edebilir. Yumuşak meyveleri, sebzeleri ve çorbaların hafif bir diyetini yiyin ve zencefil bir çay için. Ayrıca muz, pilav, elma ve tosttan oluşan BRAT diyetini deneyebilirsiniz. Özellikle baş dönmesi hissettiğinizde, yeterli miktarda yiyecek ve içecek alamıyorsanız, doktorunuza danışın. Diyare veya karın ağrısı gibi başka semptomlarınız varsa, belirtileriniz için bir mide gribi veya başka bir sebep olabilir.

Meme ağrısı ve alınganlık

Dayanarak Hamilelik İncil hatta dönemini kaçırmak önce yukarıda anılan referans, göğüs ağrı, hassasiyet ve ağırlık döllenme hemen sonra başlayabilir ve daha. Bunun nedeni, göğüslerinizin süt üretimine ve emzirmeye hazır hale getiren progesteron ve östrojenin erken artışına tepki göstermesidir.

Belirtileriniz yönetilemiyorsa veya göğüslerinizde birikim hissediyorsanız doktorunuza danışın. Rhe hormonları aynı zamanda gebe kaldıktan sonra meme başınızın çevresine (areola) daha koyu hale gelebilir.

Boşaltma Sıklığı

Birdenbire kendinizi tuvalete daha sık gidiyorsanız, hamileliğin çok erken bir belirtisi olabilir. Yukarıdaki Gebelik İncil referansı idrar sıklığı, gebeliklerden sonraki iki hafta içinde başlayabilir. Daha sık idrara çıkma isteği muhtemelen aşağıdakilerden kaynaklanır:

 • Artan kan hacmi ve gebeliğin ilk günlerinde başlayan diğer fizyolojik ve hormonal değişiklikler nedeniyle mesanenizdeki idrarın normal artışı
 • Rahminize artan kan akımı ve mesanedeki etkin, büyüyen rahmin basıncı da soruna katkıda bulunur

Üriner sistem enfeksiyonunuz olmadığından emin olmak için yanma veya ağrının olması durumunda doktorunuza danışın.

Baş dönmesi

Hacettepe Tıp Fakültesi Aile Sağlık Rehberi’ne (sayfa 925) göre baş dönmesi hamilelikte sık görülen bir semptomdur. Vücudunuzun gebelikte erken başlayan normal değişiklikler, gebelikten hemen sonra baş dönmesi vakalarının nedeni olabilir. Bu değişiklikler kan basıncında bir düşüş ve vücut sıvıları ve elektrolitlerde kaymalar içerir.

Yiyecek ve içecek alımının yetersizliği ve düşük kan şekeri, baş dönmesi duygularını kötüleştirebilir. Önemli bir sorunun bulunmadığından emin olmak için, başınızı açık hissettiğinizde veya bayılmanın herhangi bir bölümünü yaşıyorsanız doktorunuzla konuşun.

Sık baş ağrısı

Baş ağrısı hamilelikte sık görülür ve bir dizi nedenden dolayı olabilir. Hamileliğinizin başında daha sık baş ağrılarının başlangıcı fark edebilirsiniz. Hormonlarda ve vücut sıvılarındaki değişikliklerle birlikte yorgunluk ya da stres de katkıda bulunan faktörler olabilir. Sabah hastalığı ve hipoglisemi, yetersiz yiyecek ve içecek nedeniyle de katkıda bulunabilir.

Kabızlık

Kabızlık , gebeliğin ilk birkaç gününden itibaren sorun haline gelebilir. Gebeliğin erken döneminde başlayan yüksek progesteron seviyeleri bağırsağınızın duvarındaki kas hücrelerinin aktivitesini yavaşlatır. Bu bağırsaklarınızın gıdaları taşımasını zorlaştırıyor.

Sorununuzu hafifletmek için daha fazla meyve ve sebze yiyerek ve günde en az sekiz bardak sıvı içerek diyetteki lifi arttır. Hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, müshil ilaçlarını doktorunuza danışmadan kullanmayın.

Bir Kadının Sezgisi

Sadece “farklı” hissedin ve hamledikten sonra hamile olduğunuzdan emin olabilirsiniz. Bazı kadınlar, gebelik testi yapmadan önce zor açıklanabilen algı veya sezgiler olduğunu söylüyor. Sezginin bir kısmı, hızla değişen ruh hallerinden gelebilir.

Yapmanız Gerekenler

Hamilelik işaretleriniz varsa, öyle olduğunuzu varsayalım ve bir şekilde ispatlayana kadar doğru adımları atın.

 • Doğru yemeğe dikkat edin ve yeterli miktarda su ve uyku alın.
 • Mümkün olan en kısa sürede folik asit ve demir dahil olmak üzere yeterli vitamin ve mineral elde ettiğinizden emin olunması önemlidir.
 • Sağlıksız gıdalar, alkol, yasadışı maddeler, tezgah üstü ilaçlar ve sigara içmek gibi davranışlardan kaçının.

Hamilelik testi

Evde hamilelik testi yapmak için en az on günlük geçirmeden önce ovülasyona gelene kadar bekleyin. Daha iyisi, Mayo Clinic’e göre kaçırdığınız dönemden bir hafta sonrasına kadar bekleyin . Hamile olup olmadığını merak ediyorsanız, ovülasyondan altı ila yedi gün önce kan gebelik testi için doktorunuza danışın.

Doktora danışın

Erken gebelikte bu belirtiler ve semptomlar olmasına rağmen, gebelikle ilgili olmayan sorunlardan da kaynaklandığını unutmayın. Belirtileriniz sizi ilgilendiriyorsa ve hamile olabileceğinden emin değilseniz doktorunuza danışın.

BİLGİLER
tarafından 26 Mart 2017 - 00:10 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 373 kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
:

  Selmaaa Yorum 18:27 Mart 31st, 2017 de Yazılmıştır..

  Guzelllll

Kategoriler
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
Top 10
Facebook'da Bizi Takip Edin!
HayalSohbet Twitter
HayalSohbet SKYPE/MAİL
isminiz@hayalsohbet.net şeklinde E-posta aynı zamanda Live Messenger (MSN) hesabı almak için aşağıda bulunan kaydol tuşuna basınız.
ISTANBUL'da 5 Günlük Hava Tahmini
hayal
Etiket Bulutu (Tags)
Günün Sözü

Online Ziyaretçi

Sohbet Chat Zirve100 - Efsane Toplist Site Ekle