Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Huzur İslam’da
Huzur İslam’da

DİNİ SOHBETİN ÖNEMİ

Dini sohbetler islam dininde oldukça önemlidir dini sohbetin önemini vurgulamak için sizin için hadisler ve bazı alimlerin sözlerini derledik keyif içinde okuya bilirsiniz.

Allah Rasülü Efendimiz (s.a.v) Hadis-i Şerifinde; ”İnsanların en hayırlısı, onlara en faydalı olandır” buyurmaktadır. Bu Hadis-i Şerifi kendisine düstur edinen müminin yapacağı faideli işler arasında sohbet, vaaz-ı nasihat büyük bir önem arzetmelidir. Çünkü Dinimiz İslam sohbet ve vaazdan ibarettir, Kur’an-ı Kerimde tefsılatlı anlatılmayanları biz Peygamberimizin Hadis-i Şeriflerinden ve sohbetlerinden öğrenmekteyiz. Nitekim Rasülullah’a ”Din nedir?” diye sorulduğunda üç defa ”Din nasihattir-sohbettir” buyurarak ehemmiyetine işaret etmiştir.

(Fıkıh sohbetinde bulunmak, bir senelik ibadetten üstündür.)Deylemi

Lokman (a.s) oğluna verdiği öğütlerinde şöyle der: ”Ey oğul ! Eğer Allah’ı zikreden, kelamını okuyan, ilmini öğrenen bir topluluk görürsen, hemen onların arasına otur. Çünkü böyle yaptığın zaman eğer alimsen, ilmin ziyadeleşir, artar. Eğer cahilsen, onlardan bilmediklerini öğrenirsin ve onlar üzerine inen rahmetten, bereketten sen de istifade eder, pay alırsın. Fakat Allah’ı zikretmeyen, adını anmayan, hatta Allah’ın razı olmadığı kelamı konuşan bir cemaat gördüğünde hemen onlardan uzaklaş, aralarına oturma. Çünkü eğer alimsen, ilminin faydasını göremezsin. Eğer cahilsen, cehaletin daha da artar ve ola ki onlara inen musibetten, azaptan sen de pay alır, ortak olursun.”

Gelin sizde sayfamızda dini sohbetlere katılın bildiklerinizi söyleyip bilmediklerinizide öğrenin.

BİLGİLER
tarafından 28 Nisan 2016 - 21:26 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 1.907 kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
:

Kategoriler
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
Top 10
Facebook'da Bizi Takip Edin!
HayalSohbet Twitter
HayalSohbet SKYPE/MAİL
isminiz@hayalsohbet.net şeklinde E-posta aynı zamanda Live Messenger (MSN) hesabı almak için aşağıda bulunan kaydol tuşuna basınız.
ISTANBUL'da 5 Günlük Hava Tahmini
hayal
Etiket Bulutu (Tags)
Günün Sözü

Online Ziyaretçi

Sohbet Chat Zirve100 - Efsane Toplist Site Ekle